„საქართველოს განვითარების ფონდის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, ბესიკ ბუგიანიშვილმა ჩინეთში, შანსის პროვინციის ქალაქ სიანში, მსოფლიო ინტერნეტის კონფერენციაზე, ფორუმში- „ციფრული აბრეშუმის გზის განვითარება“ მიიღო მონაწილეობა.
ბესიკ ბუგიანიშვილი დამსწრე საზოგადოების წინაშე სიტყვით გამოვიდა და განაცხადა, რომ ინიციატივა „ერთი სარტყელი, ერთი გზა“ წარმოადგენს ტრანსფორმაციულ ძალას ევრაზიაში საერთაშორისო თანამშრომლობისა და კავშირების ხელშეწყობის თვალსაზრისით. მან ხაზი გაუსვა საქართველოს სტრატეგიულ როლს აბრეშუმის გზის განვითარებაში და აღნიშნა, რომ ციფრული აბრეშუმის გზა ყველა მონაწილე ქვეყანას პროგრესისა და კეთილდღეობის ახალ გზას გაუხსნის.
„დღეს, როცა მსოფლიო ციფრულ რევოლუციას ემორჩილება, ჩემს ქვეყანას სურს დაეყრდნოს თავის ისტორიულ როლს და წვლილი შეიტანოს თანამედროვე, ტექნოლოგიურად განვითარებული ციფრული აბრეშუმის გზის ჩამოყალიბებაში. ჩვენ გვჯერა, რომ ჩვენი სტრატეგიული გეოგრაფიული პოზიციის გამოყენებით და ციფრულ ინფრასტრუქტურაში პროაქტიული ინვესტიციებით, საქართველო შეიძლება გახდეს მნიშვნელოვანი ცენტრი ციფრული კავშირისთვის, მონაცემთა ნაკადისთვის და ელექტრონული კომერციისთვის ევროპასა და აზიას შორის.მოუთმენლად ველი თანამშრომლობისა და პარტნიორობის პოტენციური სფეროების შესწავლას, რომელსაც შეუძლია კიდევ უფრო გააძლიეროს კავშირები და განავითაროს მდგრადი განვითარება ციფრულ სფეროში“- განაცხადა ბესიკ ბუგიანიშვილმა.
ჩინეთში გამართული „ციფრული აბრეშუმის გზის განვითარების ფორუმის“ მიზანს მასში მონაწილეთა პრაქტიკული თანამშრომლობისა და განვითარების ახალი შესაძლებლობების ძიების ხელშეწყობა წარმოდგენდა. ფორუმზე მიწვეული იყო მსოფლიოს მასშტაბით სხვადასხვა ქვეყნის მთავრობის მაღალი რანგის წარმომადგენლები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, ბიზნეს და სამოქალაქო საზოგადოებები, მეცნიერები და ექსპერტები.

The executive director of the "Development Fund of Georgia", Besik Bugianishvili, took part in the World Internet Conference Digital Silk Road Development Forum, in Xi'an, Shansi Province, China.
Besik Bugianishvili addressed the audience and said that President Xi's introduction of the Belt and Road Initiative, also known as the One Belt, One Road concept, has been a transformative force in driving international cooperation and connectivity across the Eurasian continent. He emphasized the strategic role of Georgia in the development of the Silk Road and noted that a Digital Silk Road will unlock new avenues of progress and prosperity for all participating nations.
“Today, as the world embraces the digital revolution, my country is eager to build upon its historic role and contribute to the establishment of a modern, technologically advanced Digital Silk Road. We believe that by leveraging our strategic geographic position and proactively investing in digital infrastructure, Georgia can emerge as an important hub for digital connectivity, data flows, and e-commerce between Europe and Asia. I look forward to exploring potential areas of collaboration and partnership that can further strengthen the ties and drive sustainable development in the digital realm”- said Besik Bugianishvili
The World Internet Conference Digital Silk Road Development Forum hosted by the World Internet Conference and the People's Government of Shaanxi Province was held in Xi'an on April 16. This is the first time that the international organization of the World Internet Conference has held a thematic forum on the "Digital Silk Road".