„საქართველოს განვითარების ფონდის“ დელეგაცია ჰონგ-კონგში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა
„საქართველოს განვითარების ფონდის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე დავით საგანელიძე და ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი ბესიკ ბუგიანიშვილი ოფიციალური ვიზიტით ჰონგ-კონგში იმყოფებოდნენ. ვიზიტის ფარგლებში, ფონდის დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო „მსოფლიო ინტერნეტის კონფერენციის“ (WIC) საერთაშორისო სამიტში, რომლის მთავარი თემა ხელოვნური ინტელექტის განვითარება, მასთან დაკავშირებული გამოწვევები და კიბერუსაფრთხოება იყო.
საერთაშორისო ფორუმს ესწრებოდა 30 ქვეყნის 1000-ზე მეტი დელეგატი, მათ შორის, მთავრობების წარმომადგენელები, დარგის ლიდერები და ექსპერტები. ფორუმს სიტყვით მიმართა „საქართველოს განვითარების ფონდის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა და ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მისწრაფებაზე, მონაწილეობა მიიღოს ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული გლობალური მომავლის შენებაში.
„საქართველოს განვითარების ფონდი, როგორც სახელმწიფო ფინანსური ინსტიტუტი, მზად არის, ხელი შეუწყოს ამ მიმართულებით დაინტერესებულ საერთაშორისო კომპანიებს საქართველოს ბაზარზე შემოსვლასა და პროექტების განხორციელებაში. საქართველოს სურვილია, სრულფასოვნად ინტეგრირდეს მომავლის გლობალურ სისტემაში. მნიშვნელოვანია, რომ ტექნოლოგიების განვითარება ემყარებოდეს ეთიკური მმართველობის პრინციპებსა და საერთაშორისო თანამშრომლობას, რათა პროგრესი არ იყოს მხოლოდ მიზანი, არამედ საშუალება ადამიანისთვის უკეთესი და მშვიდობიანი მომავლის შესაქმნელად“, განაცხადა ბესიკ ბუგიანიშვილმა.
ვიზიტის ფარგლებში, ფონდის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ და აღმასრულებელმა დირექტორმა მიწვეული სტუმრების სტატუსით საქართველოს საინვესტიციო კლიმატისა და ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების შესახებ საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს ჰონგ-კონგის ჭუხაის ინსტიტუტში. საჯარო ლექციას, რომლის მთავარი თემა იყოს ინვესტირებისა და სტატეგიული პარტნიორობის ხელშეწყობა „ერთი გზა, ერთი სარტყელი“ ინიციატივის ფარგლებში, ესწრებოდნენ სტუდენტები, პროფესორები, აკადემიური სფეროს წარმომადგენლები. შეხვედრისას სიტყვით გამომსვლელებსა და დამსწრე აუდიტორიას შორის გაიმართა დისკუსია თემის შესახებ  და, აგერთვე, დაისახა პერსპექტივები ჰონგ-კონგისა და საქართველოს უნივერისტეტებს შორის სტუდენტთა გაცვლითი პროგრამების შემუშავების მიმართულებით.
ფონდის დელეგაცია, ასევე, ეწვია ჰონგ-კონგის საფონდო ბირჟას და სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, საქმიანი შეხვედრები გამართა ფინანსური სექტორის უმსხვილეს წარმომადგენლებთან. ორმხრივ შეხვედრებზე ხაზი გაესვა ჰონგ-კონგის, როგორც ფინანსური და ლოგისტიკური ჰაბის გამოცდილების გაზიარებასა და ამ პრაქტიკის საქართველოში დანერგვის შესაძლებლობებს, ასევე, ერთობლივი საინვესტიციო პროექტების განხორციელების პერსპექტივებს.

Chairman of the Supervisory Board of the Development Fund of Georgia, Mr. Davit Saganelidze, and the Fund’s Executive Director, Mr. Besik Bugianishvili, were on an official visit to Hong Kong. As part of the visit, the delegation of the Development Fund of Georgia participated in the international summit of the World Internet Conference (WIC). The central theme of the summit was the development of artificial intelligence, related challenges, and cybersecurity.
The international forum gathered over 1,000 delegates from 30 countries, including government officials, industry leaders, and experts. During the event, the Executive Director of the Development Fund of Georgia addressed the audience, emphasizing Georgia’s aspiration to actively contribute to building a global future powered by artificial intelligence.
“As a state financial institution, the Development Fund of Georgia is ready to support international companies interested in entering the Georgian market and implementing AI-related projects. Georgia seeks full integration into the global system of the future. It is crucial that technological progress be guided by principles of ethical governance and international cooperation—so that innovation serves not only as a goal in itself but also as a means to create a better and more peaceful future for humanity,” said Besik Bugianishvili.
As part of the visit, the Chairman of the Supervisory Board and the Executive Director of the Development Fund of Georgia held an informational session at the Zhuhai Institute in Hong Kong, where they spoke as invited guests about Georgia’s investment climate and the trade-economic relations between the two countries. The public lecture, focused on promoting investment and strategic partnership within the framework of the “Belt and Road Initiative”, was attended by students, professors, and representatives of the academic community. The session featured a discussion between the speakers and the audience on the main topic, and potential avenues were outlined for developing student exchange programs between universities in Hong Kong and Georgia.
The Fund’s delegation also visited the Hong Kong Stock Exchange and held business meetings with leading representatives of the financial sector to deepen future cooperation. During bilateral meetings, emphasis was placed on sharing Hong Kong’s experience as a financial and logistics hub and exploring opportunities to implement similar practices in Georgia. The discussions also covered prospects for joint investment projects.